Adalarda özgür atlar yalanı

Ciddi bir basın kurumu zannettiğimiz Deutsche Welle Türkiye, adaların atları sanki adada özgür bırakılmış, güzelce bakılıp ormanlarda koşuyormuş gibi bir video yayınlamış.

Yalnızca 96 atın, faytona bağlama yasağı konduğu sırada bir faytoncu tarafından kiralanan alan sayesinde bir nebze serbest kalabildiği Yörükali’de (Büyükada’daki ahır alanlarından biri) çektikleri videoyla, atların adada özgür olduğunu duyuruyorlar. Oysa 1000 kadar at, İBB İspark ve Aya Nikola ahırlarında hapis. Yeni açılan ufak padok alanları var. Buna da şükür desek de, atların padoka çıkmasına kaç günde sıra geliyor o bile belli değil. Bedavaya verilecek atların kime gideceği, sahiplenme şartları meçhul.

İstanbul Valiliği’nin dayattığı bu 3+3 aylık hapislik sürecinde sanki hiç at ölmemiş gibi yapılan bu kadar yanıltıcı ve yanlı bir videoyu, DW’den beklemezdik doğrusu.

Atların adada yaşamasına, videoda verilen izlenim gibi ada içinde serbest bırakılmasına en büyük engel, Valilik kararları. Atlara alan tahsis edilmemesi, mevcut ahırların yıkılması ardında bir “devlet” iradesi görüyoruz. İBB yetkilileri de atlar için yapmaları gereken pek çok şeyin Valilik ve Tarım Bakanlığı’nca engellendiğini söylüyor. Acaba son zamanlarda art arda gelen “atlar adalarda mutlu” videoları, atların sahiden adada yaşamasının önünü açmayı mı amaçlıyor? Umarız bu mümkün olur. Bizim de amacımız, adaların atlarının adalarda kalması. Çünkü biliyoruz ki şu şartlarda atlar için adalarda kalmak, hayatta kalmak demek.

Videoda görüldüğü gibi adalarda yaşayacak mutlu atlar için, imza kampanyası:

http://chng.it/dBbdWPtf

Bu da atların gerçek hareket alanı:

İBB İspark Ahırı’nın 12 Nisan 2020’de, karantinanın 114. gününde açılan padok alanı.
İspark’ta 800 kadar at tutuluyor, bu alana en çok 50 at çıkarılıyor.
Ne kadar zamanda bir, ne süreyle kavuşabiliyorlar bu kadarcık özgürlüğe?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s