İmamoğlu: “Atlar Adalar’ın yaşamında yer almaya devam edecek” – Adalı Dergisi

19 Haziran’da Adalar’a gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve beraberindekiler, Adaların Atları Platformu ve başka kimselerce protesto edilmişti. İmamoğlu aynı günün akşamı, atların bir kısmının Adalar’da kalacağını yazılı olarak açıkladı. Adalı Dergisi’nde 20 Haziran’da yayınlanan yazıdan aktarıyoruz:

“İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün Büyükada’yı ziyaret etti. Park açılışı yaptı, yakında sefere başlayacak ulaşım araçlarının bulunduğu Aya Nikola atölyeler alanında incelemelerde bulundu, Yetimhane’yi ziyaret etti, ahırlar bölgesini gezdi ve sonra da Anadolu Kulübü’nde ilgili daire başkanlarının Adalar üzerine yapılan sunumlarını izledi.

Geziyle ilgili çok sayıda haber bugün basında yer aldı ve almaya devam ediyor.

19 Haziran ziyareti öncesinde KORUNAda haftalık bülteninde yayımlanmak üzere sayın İmamoğlu’na sorular göndermiştik.

Sorularımızın yanıtları ziyaret gününün akşamı elimize ulaştı. Okurlarımızla paylaşıyoruz.

5 yılı tamamladığınızda, hayalinizdeki Adalar ile ilgili birkaç cümleyle söyleyebilecekleriniz nedir?

Doğası, tarihi, kültürel değerleri, insani zenginliği ile Adalar’ı kültürün, sanatın, yaratıcı uğraşların merkezi haline getirmek. Yoğun kitle turizmi baskısından kurtarıp, sürdürülebilir bir turizm çeşitliliği ile değer yaratan bir konuma ulaştırmak. Barış, huzur, yaratacılık adası yapmak. Bunun için de büyük müdahalelerle değil, üzerindeki tozu ve pası kaldırmak yeterli. Elbette her tür altyapı eksikliğini gidereceğiz. İlçe belediyesi ile birlikte Adalar’ın kültür, sanat ve turizm değerlerini yücelteceğiz.

Yeni ulaşım düzeni üzerine ne diyorsunuz?

Adaların mümkün olduğu ölçüde bir yaya bölgesi olmasını hedefliyoruz. Zaten UKOME’de de bu yönde karar alındı. Bununla birlikte Adalıların ulaşım ihtiyacını da yeterli sayıda elektrikli araçla sağlayacağız. İETT kendisi işletecek. Tüm sürücüler Adalı; yarıya yakını da kadın sürücü.

Faytonlar ve atlar Adalar’ın 150 yıllık tarihine damgasını vurmuş bir taşımacılık geleneğiydi. Son yıllarda çok şey yaşandı, çok şey söylendi ve bugün faytonsuz bir adaya adım atıyorsunuz. Faytonlar sayıları azaltılarak bile olsa korunamaz mıydı? Bu defteri tümüyle kapatıyor musunuz? İyi koşullarda ve farklı düzende sürdürülmesi için bir girişiminiz olabilir mi gelecekte?

Fayton bir ulaşım sistemi olarak sürdürülebilir olmaktan çıkmıştı. Bu yüzden fayton süreci kapandı. Atlara gelince, belli sayıda atı Adalar’da bırakmayı düşünüyoruz. Nasıl değerlendirileceği üzerinde çalışıyoruz. Yani atlar bir biçimde Adalar’ın yaşamında yer almaya devam edecek ama bu fayton olmayacak.”

Yazının tamamı için tıklayın: Adalı Dergisi, İmamoğlu: Atlar Adalar’ın yaşamında yer almaya devam edecek, 20 Haziran 2020.

Fotoğraf: Adalı Dergisi’nden, 20 Haziran 2020.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s