Büyükada’da denizi doldurarak yapılacak helikopter pistine itiraz dilekçesi

Büyükada’ya HELİKOPTER PİSTİ ve ÖZEL İSKELE mi yapılacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dün askıya çıkardığı proje, özel bir sitenin önüne helikopter pisti ve özel iskele kurulmasını öngörüyor. Kıyı çizgisine müdahale etmek yasal olarak daha zor olduğundan, helikopter pisti ve iskele DENİZİ DOLDURARAK yapılacak! Buna uygun imar planları da hazırlanmış bile!

İmar planı bir bölgenin yapılaşma kurallarıdır. Burada belli bir grubun çıkarlarına göre kurallar konuyor. İstanbul’un, dolayısıyla Adalar ilçesinin 1/5000 nazım imar planı yapılıp kabul edilmedi. Dolayısıyla, bunun esaslarına göre ilçenin yapı adalarını, yoğunluk ve düzenini, ulaşımını ve imar uygulama programlarını, uygulama etaplarını ve diğer bilgileri gösterecek 1/1000 imar planı da kabul edilmedi. 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 imar planı anlayışına aykırı, “parça başı” uygulama başlı başına yanlış! Devlet eliyle yapılacak bu proje aslında özel bir şirketin villalarına hizmet ediyor. Daha önce Seferoğlu Korusunu, Ada sakinlerinin haklı itirazlarını hiçe sayarak bir villa-otel alanına çeviren AkdağHolding, şimdi de bu sitesinin önünde denizi doldurtarak heliport yaptırmanın peşinde. İşin bu şirket için yaptırıldığı o kadar açık ki, sitelerinde kendileri de söylemiş zaten:

Prince’s Palace Otelin Reklamı, princespalace.com sitesinden.

http://www.princespalace.com/

“Means of Transportation and Airlift”, yani “ulaşım yolu ve havadan ulaşım” başlığının altında son satırda “hotel owned boats and heliport on site” diyor: “Otele ait tekneler ve heliport mevcuttur“!

Konunun Ada’dan anakaraya hasta yetiştirmekle, kötü havalarda ambulans hizmeti vermekle hiç ilgisi yok. Adalar’da yaşadığımız acı bir olayın ardından, birkaç yıldır deniz ambulansımız var ve deniz ulaşımıyla 7 dakikada karşı kıyıda, 15-20 dakikada hastanede olabiliyoruz. Ambulanslar lodoslu havalarda da çalışıyor. Hem zaten, deniz ambulansının çalışamayacağı hava koşullarında helikopter de çalışamaz ki!

Üstelik pist yapılması düşünülen yer ancak dar bir sokaktan inilerek gidilen bir deniz kenarı, dolayısıyla bir acil durum planına uygun konumda değil. Yani bir şirkete hizmet verecek bu helikopter pisti ve iskelenin biz Adalıların ihtiyaçlarıyla yine hiç ilgisi yok. Oysa böyle bir projede “Kamu Yararı” gözetilmesi gerekiyor. Kamu biziz. Biz bu heliportta yarar görmüyoruz. Tıpkı Kanal İstanbul’da olduğu gibi itiraz edeceğiz!

İtiraz dilekçelerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne 29 Temmuz’a kadar iletmemiz gerekiyor. Adres: Barbaros Mahallesi, Begonya Sk. No:9A, 34746 Ataşehir/İstanbul

Örnek itiraz dilekçesi aşağıda.

Proje ilanı: https://istanbul.csb.gov.tr/istanbul-ili-adalar-ilcesi-buyukada-helikopter-inis-alani-heliport-teknik-altyapi-alani-ve-iskele-amacli-1-5000-olcekli-nazim-imar-plani-ve-1-1000-olcekli-uygulama-imar-plani-duyuru-408616

İlgili haber: https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/adalara-helikopter-pisti-geliyor-5901591/

Helikopter Pistine İtiraz Dilekçesi

İSTANBUL VALİLİĞİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İSTANBUL

İTİRAZ EDEN

Adı-Soyadı: T.C. Kimlik No: Adresi:

KONU

Tarih:

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün web sayfasında NİP-34880551 ve UİP-34914343 sayılı plan işlem numaraları ile yayınlanan ve 1  Nolu Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 102 (j) maddesi ile 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun 7. maddesi uyarınca 17.06.2020 tarihinde onaylanan, İstanbul İli, Adalar İlçesi, Büyükada-Nizam Mahallesinde kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında “Helikopter İniş Alanı (Heliport), Teknik Altyapı Alanı ve İskele” amaçlı hazırlanan ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 29.06.2020 tarihinden itibaren bir (1) ay (30 gün) süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü (Barbaros Mahallesi, Begonya Sk. No:9A, 34746 Ataşehir/İstanbul) ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıktığı duyurulan  1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarına itirazımdır.

İTİRAZLARIM

İstanbul İli, Adalar İlçesi, Büyükada-Nizam Mahallesinde kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında “Helikopter İniş Alanı (Heliport), Teknik Altyapı Alanı ve İskele” amaçlı hazırlanan1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarına aşağıda belirttiğim nedenlerle itiraz ediyorum.

Helikopter İniş Alanı (Heliport), Teknik Altyapı Alanı ve İskele için 1/5000 ve 1/1000 Planlar,

  1. İmar Planı Raporlarında planlamanın kamu yararı gözetilerek yapıldığı iddia edilmektedir oysa planlama alanı olarak seçilen alanın kamuya ait olmayan, turizm fonksiyonlu ve Büyükada’nın en büyük tesislerinden birine ait sahil şeridine tam komşu olması bu iddia ile tamamen çelişmektedir.
  2. Büyükada’da sahil şeridinde kamu yararını gözeterek bir Heliport tesisi yapılabilecek çok sayıda kamuya ait sahil parseli vardır.
  3. Planlarda bütün ayrıntıları ile tanımlanan kamu yararı için yapılan tesisin Büyükada’ya karayolu bağlantısı bir aracın zorlukla geçebileceği bir sokaktan ibarettir bu ulaşım tesisi sadece hava ve deniz yolu ile anakaraya bağlıdır fakat komşu olduğu parsel dışında kamu yararı için hizmet vereceği Büyükada’ya dar bir mahalle yolu ile ulaşacaktadır. Acil durumlarda ve afetlerde bir kamu alanı ile net ilişkisi olmayan bir ulaşım tesisinin kamu yararı için yapıldığını iddia etmek ulaşım ve şehircilik ilkeleri açısından mümkün değildir,
  • Böylesi bir durumda çok büyük yatların yanaşabileceği bir iskele tesisi ile birlikte bir heliport planlaması ancak ve ancak plan raporunda da adı zikredilen Akdağ Turizm A.Ş. ne hizmet edebileceği  aşikardır,
  • Tamamı kentsel ve doğal sit olan bir adanın tek sınır komşusu denizdir. Bu komşuluk sınırı da kıyı kenar çizgisi ile belirlenmiştir. Bu çizginin bir yanı için koruma amaçlı olarak sit alanını düzenleyen mevzuat geçerliyken, diğer yanı için de kıyıların kamu yararına korunmasını ve kullanılmasını düzenleyen mevzuat geçerlidir. Bu iki mevzuatında amacı kamu yararıdır. Ortak kültürel ve doğal değerleri kamu yararı için korumak ve kollamaktır. Dolayısı ile bu İmar Planları net bir şekilde bu iki mevzuata da aykırıdır. Planlama raporunda sit alanı sınırlarının kıyı kenar çizgisine kadar olduğu ve bu sınırdan sonra Kıyı Kanunu’nun hükümlerinin geçerli olduğu iddiası hatalı ve gerçek dışıdır.
  • Böyle bir planlama ile Büyükada öngörünümünün de tahrip olacağı açıktır.
  • Koruma amaçlı imar planlarının yapıldığı bir dönemde, planlamanın bütünselliği ve tutarlılığı ilkesine aykırı bir şekilde bir özel mülk sahibinin çıkarlarına yönelik bir planlama o beldenin insanın hakkını ihlal etmektir.

1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarına Adalar’ın kültürel ve doğal değerlerini tahrip eden, kamu yararı gözetmeyen, tersine özel bir tesise menfaat sağlayan özelliklerinden dolayı itiraz ediyorum.

Ad-Soyadı İmza

  • Dilekçeyi buradan kopyalayarak ilgili mercie kendi adınızla teslim ederek itiraz edebilirsiniz. Kopyalamak veya başka konularda sorun yaşıyorsanız adalarinatlari@gmail.com adresine mail yazın, size word belgesi olarak iletelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s