İzmir’de 80 at kesildi! Atları hayatımızdan çıkarmak onları öldürüyor

Haykurder Başkanı Erman Paçalı’nın Facebook paylaşımına göre bugün İzmir Konak’ta, kesilip parçalara ayrılmış 80 at bulundu. 5 at kesilmekten son anda kurtarıldı. Fotoğrafları paylaşmıyoruz.

Erman Paçalı’nın anlatımında atların faytonda çalışmış olduğu iması var. Bu atlar “faytondan kurtarma” iddiasıyla Adalar’dan bedavaya gönderilen atlar olabilir mi? Adadan gelmediyse bile 80 atın kesilmesi korkunç!

Atları öldüren kişiye idari para cezası kesilmiş. Peki ya yetkililer? İl ve ilçe tarım müdürlükleri? Türkiye’deki bütün tek tırnaklı hayvanların 31.12.2020’ye kadar kayıt altına alınması gerekiyordu. O halde bu atların nereden geldiği, kimden alındığını birileri bilmek zorunda! Görevinizi yapın!

İBB Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı Fahrettin Cerrahi, daha bugün canlı yayında, Ada’dan gönderilen atların gittiği yerde kaydının yapılmasının “kolay” olduğunu söyledi. (Yayın bağlantısı: Adaların Atlarına Ne Oldu – Ne Olacak?) Oysa bu kaydın hâlâ yapılmadığı yerler var. İBB de görevini yapmalı!

Bu 80 at #AdalarınAtları mı? Mesela Adalar’dan alınıp Aydın İncirliova Belediyesi’ne gönderilen onlarca atın sonu bu mu oldu? Ya da bunlar Afyon Emirdağ’da maden için dağdan toplanması istenen yılkı atları mı? Kim bu atlar, nereden geldiler, kesime nasıl gittiler?

Adadan gönderilen en az 845 atın nerede ve ne durumda olduğunu öğrenmek istiyoruz. Atları insan hayatından çıkarmanın neye yol açtığını hâlâ göremeyenler varsa artık anlasınlar. İBB eliyle Türkiye’nin 17 ilinde 41 adrese dağıtılan o atların durumunu İBB 6 ay sonra denetleyeceğini söyledi, süre çoktan doldu. Vaat ettiğiniz denetimi derhal yapın, yerinde bulunmayan atlar için ağır ceza kesin, kötü şartlarda tutulan atları Ada’ya geri getirin ve burada onlara atlara layık bir hayat kurun!

Atların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ada dışına sevkıyatı, 4 Temmuz 2020, Büyükada. Sahiplerinden 4000 TL’ye satın alınan atlar ücretsiz olarak 17 ile dağıtıldı. Atları gönderildikleri yerde koruyan herhangi bir tedbir yok. İBB yetkilileri, atların gönderildiği yerleri 6 ay sonra yerinde denetleyeceğini söylemişti. Buna göre 5 Aralık 2020’den itibaren denetim yapılması gerekiyor, fakat bildiğimiz kadarıyla bu konuda bir çaba yok. Fotoğraf: Adaların Atları.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s