Şile’ye Gönderilen 15 Ata Ne Oldu?

Adaların atları 5 Haziran 2020 tarihinde, sahiplendirilme adı altında, Türkiye’nin çeşitli illerine gönderilmeye başlanmıştı. Bir yıl tamamlanmadan az önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi atları gönderdiği yerlerin listesini yayınlamış, biz de kendi çabalarımızla tuttuğumuz listeyle İBB’nin listesini karşılaştırmıştık. İBB listesi ile bizim baştan beri söylediğimiz, işaret ettiğimiz sayıların ve yerlerin doğruluğu teyit edilmiş oldu.

Bir yıl önce sürgüne gönderilen atları ilgili kurum ve kuruluşlara sorduk ve sormaya da devam ediyoruz. İstanbul Şile’ye gönderilen atlarla ilgili yazılı ve sözlü olarak yaptığımız araştırmalarımızın sonucunda edindiğimiz bilgiyi paylaşmak istiyoruz. Keşke atların durumu ile ilgili bilgiyi yetkililer biz sormadan verseydi. Olması gereken buydu. Bize verilen söz denetleme ve şeffaflıktı.

12 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Şile’nin iki ayrı muhtarlığına toplam beş at gönderilmişti. 3 at Şile Karamandere Muhtarlığına, 2 at ise Şile Ovacık Muhtarlığına gitmişti. Ayrıca merkezi İstanbul’da olan Transbosphor Denizcilik ismindeki şirkete de 14 Temmuz 2020 tarihinde 10 at gönderilmiş, bu atlar şirketin resmi adresine değil de Ağva’ya sevkedilmişti. Kısa bir süre sonra basında yer alan bir haberde Büyükada’daki atlardan 10 tanesi, Ağva’da Kaptan Mustafa Can’a ait Castle Nolana Otel tarafından sahiplenildi.deniliyordu. Aynı haber “Daha önce 7 ata ev sahipliği yapan Ağva’daki Castle Nolana Otel atlardan 10’unu sahiplendi. Aynı zamanda Transbosphor Denizciliğin de kurucusu olan, otel sahibi Kaptan Mustafa Can, kendi atlarına olduğu gibi Adalar’dan gelen her ata da ayrı ahır inşa etti. Veteriner gözetimine alınan atlar bundan sonraki yaşamlarına Ağva’da insanlarla iç içe devam edecekler. “ cümleleriyle devam ediyordu.

Edindiğimiz bilgilere göre Şile İlçe Tarım Müdürlüğü 15 atın kayıt işlemlerini yapmış. Muhtarlıklara giden atlardan biri maalesef hayatını kaybetmiş, durum derhal ilgili makama bildirilmiş. Geri kalan 14 atın yaklaşık 20 gün önce denetlendiği ve yerlerinde görüldüğü bilgisi de tarafımıza ulaştı.

Muhtarlıklardan da aldığımız bu bilgiler sonucunda Şile’deki atların sağlığının ve yaşam koşullarının iyi olduğunu öğrenmenin sevincini yaşıyoruz. Merada çekilmiş fotoğrafları geldiğinde bu fotoğrafları da büyük bir mutlulukla paylaşacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s