Heybeliada Ormanlarında ne oluyor? Resmi yoldan soruyor ve itiraz ediyoruz

Toplam yüzölçümü 251 hektar olan Heybeliada’da 2020’de 6 hektar, 2021’de 7 hektar orman yandı. Şimdi yangından uzak bölgeler de dahil ciddi bir ağaç kesim faaliyeti var. Kesilen ağaçlar asırlık, sağlıklı ağaçlar.

Ağaçlar hangi politika doğrultusunda, neye göre kesiliyor? Yangına karşı tedbir denerek yol kenarları tıraşlanıp açılan ormanı neler bekliyor? Sadece insanın değil bütün canlıların önünü kesen çitler ormanda nasıl olabilir?

Heybeliada’da ağaçların neden kesildiğini, ağaçtan ibaret olmayan ormanlarda yapılan işlemlerin amacını resmi yollardan öğrenmek, ormana zarar veren müdahaleleri durdurmak istiyoruz. Bu bizim hem vatandaşlık hakkımız, hem de doğaya karşı sorumluluğumuz. Ormanda yapılanlara dair tahmin yürütmek ve söylenmektense, işin aslını sormak ve itiraz etmek daha etkili olur diye umuyoruz.

Heybeliada ormanlarında yapılanlardan kaygı duyan Adalılar olarak sorularımızı ve itirazlarımızı resmi dilekçelerle iletmek istiyoruz. Adalar Orman Şefliği ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü’ne yönelik örnek dilekçeleri buradan indirebilirsiniz. Dilekçeleri elden teslim ederek takip numarası almamız veya iadeli taahhütlü olarak göndermemiz önemli.

Örnek dilekçeleri buradan indirebilir veya aşağıdan kopyalayabilirsiniz. Bu yazıda yayınlayacağımız fotoğrafları veya Heybeliada ormanına ait başka fotoğrafları dilekçenize ekleyebilirsiniz.

Heybeliada Değirmenburnu Mesire Alanıda yol kenarındaki ağaçlar kesilmiş. Ekim 2021.
Değirmenburnu’ndan kesilen ağaçlar. Burası yanan bölgeye hiç de yakın değil. Ekim 2021.
Asaf plajı çevresinde, kırmızı işaretli ağaçlar.

T.C. Adalar Orman İşletme Şefliği

Alaçam Sok. No:12, 34970

Büyükada / İstanbul

İLGİ: Bilgi Edinme Başvurusu Hakkında

Adalar Orman Şefliği’ne,

Sayın İlgili,

10.11.2021

İstanbul İli, Adalar İlçesi, Heybeliada’da bulunan ve Asaf Plajı mevki olarak adlandırılan orman alanında geçtiğimiz yıldan bu yana yoğun ağaç kesimi yapılmakta, kesilen ağaçlar istiflenerek Ada dışına taşınmaktadır. Hemen bütün ağaçların üzerine kırmızı boyayla dikey birer çizgi konmuştur.

Heybeliada’nın bütünündeki orman alanları ve özellikle Asaf Plajı bölgesindeki ağaçların kesilme gerekçesini, kırmızı boyayla işaret konma sebebini ve bunun anlamını öğrenmek istemekteyim. Bu kapsamda 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu’na uygun olarak;

  • Heybeliada ormanlarında 2021 yılında gerçekleştirilen ağaç budama, kesim ve işaretleme çalışmaları kim tarafından yapılmaktadır?
  • Bu çalışmaya ilişkin bir ihale açılmış mıdır? Açılmış ise ihale numarası ve ilan bilgileri nedir?
  • Bu çalışma ihale edildiyse şefliğinizce gerekli kontroller yapılmakta mıdır?
  • Budama ve kesme faaliyetleri hangi bilimsel esaslara göre uygulanmaktadır?
  • Kesilmeyen ağaçlara konan kırmızı işaretler hangi amaçla konmaktadır, bu işaretlerin anlamı nedir?
  • Yangın alanı dışında şu ana kadar kaç ağaç kesilmiştir, bundan sonra kaç ağacın kesilmesi planlanmaktadır?

Saygılarımla,


T.C. Adalar Orman İşletme Şefliği

Alaçam Sok. No: 12, 34970

Büyükada / İstanbul

İLGİ: İstanbul İli, Adalar İlçesi, Heybeliada’da Bulunan Ormanlık Alanda Yürütülen Anayasa ve Yasalara Aykırı Eylemlere Son Verilmesine İlişkin İhtardır.

Adalar Orman Şefliğine,

Sayın İlgili,

10.11.2021

İstanbul İli, Adalar İlçesi, Heybeliada Değirmenburnu Mevkii’nde ormanlık alanda Ekim 2021’den bu yana budama faaliyeti adı altında en az 42 adet yetişkin kızılçam ağacının kesildiği tespit edilmiştir. Bu ağaçların neredeyse tamamı halen yol kenarındadır. Bunların canlı ağaçlar olduğu kesilen gövdeden de yerdeki yeşil dallardan da bellidir. Ayrıca alan tarafımca yakından tanınmakta ve ağaçların canlılığı bilinmektedir.

Ağaç kesimleri Kasım 2021 itibarıyla adanın başka birçok yerinde, özellikle yol kenarlarında sürmektedir. Ağaçların kesildiği yerler yangın alanıyla sınırlı olmayıp, kesilenler sağlıklı ağaçlardır. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü, makilerin ekosistemin bir parçası olduğu Adalar ilçesinin Heybeliada mahallesinde 2020 sonbaharından bu yana yolların iki yanındaki ormanlar tıraşlanmakta, makiler sökülüp atılarak ekosisteme ağır müdahalede bulunulmaktadır. Ağaçların alt dallarının budanması gibi işlemler testereyle değil parçalayıcı ekskavatörle yapılmakta, çalılar kesilirken ağaçlar da kesilmekte veya gövdeleri, kökleri zarar görmektedir.

Anayasamızın 56. Maddesi Çevre Hakkını düzenlemiştir. Buna göre;

Madde 56 – Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.

Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.

Ayrıca, ormana zarar verme suçları hem Orman Kanunu’nda hem de diğer ilgili mevzuat hükümlerinde belirtilmiştir. Budama adı altında yapılan bu fiiller Anayasaya ve Kanun hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir. Yapılan çalışmaları denetleme ve çalışmaların mevzuata uygun olmasını sağlama konusunda yetki ise Müdürlüğünüzdedir.

Bu çerçevede ormana zarar veren, doğal Sit alanına da müdahale oluşturan bu uygulamaların derhal durdurulmasını ve yapılan çalışmaların yerinde denetlenerek mevzuata uygun hale getirilmesini talep ederim. Hukuk dışı uygulamaların devam etmesi durumunda hem fiili yapanlar, hem de denetleme faaliyetini olması gerektiği gibi yapmayarak görevini ihmal edenler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmak zorunda kalacağımı belirtirim.

Saygılarımla,


T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü / 1. Bölge Müdürlüğü

Büyükdere Cad. Fatih Orman Kamps. No: 265

 Sarıyer / İSTANBUL

İLGİ: İstanbul İli, Adalar İlçesi, Heybeliada’da Değirmenburnu Tabiat Parkı’nda Bulunan, Yasalara Aykırı Çitlerin Kaldırılması

Heybeliada Değirmenburnu Tabiat Parkı’nın denize bakan yönü tel örgü ve jiletli tellerle, yol kenarı tel örgüyle çitlenmiştir.

Tabiat parkları korunan alanlar olduğundan bırakın tel örgüyü, o ormanın doğal türleri dışındaki bitki türleriyle bile sınır oluşturulamayacağı, bunun ekosisteme zarar vereceği açıktır.

Ayrıca tel örgüler ve çitler halkın kıyıya erişimini engellediğinden,

Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir,”

hükmünü koyan Kıyı Kanunu’nun 5. Maddesine ve

Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz,”

hükmünü koyan Kıyı Kanunu’nun 6. Maddesine de aykırıdır.

Bu durumda Heybeliada Değirmenburnu Tabiat Parkı’ndaki tel örgü çitlerin kaldırılması için gereğini rica ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s