Adalar Strateji Belgesi ve Koruma Amaçlı İmar Planı, İBB Meclisince iade edildi (Adalı Dergisi yazısı)

Adalı Dergisi’nde 5 Şubat 2022’de yayınlanan yazı:

Fotoğraf: Berrin Erkurt.

Adalar İlçesi Strateji Belgesi ve 1/5000 Ölçekli KANİP [Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı] Haziran 2021’de mevcut yasa ve yönetmelik çerçevesinde Kentsel Sit Alanları, Doğal ve Çakışan Sit Alanları, Kıyı Alanları ve Strateji Belgesi olmak üzere 4 ayrı dosya ile birlikte karar alınmak üzere Büyükşehir Belediye Meclisine iletilmişti.

Cumhurbaşkanı’nın 05.11.2021 tarih ve 4758 sayılı kararı ile Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi. Söz konusu karar ile Adalar ilçesinin tamamında plan yapma veya yaptırılmasını sağlama ve onaylama yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmiş ve bu alanlarda 19.10.1989 tarihli ve 383 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerinin uygulanacağı karara bağlanmıştı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak 2022 görüşmelerinde, 13 Ocak 2022 tarih ve 515253 ve 54 sayılı İBB Meclis Kararlarına göre 4.11.2021 tarih ve 4758 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gerekçe göstererek planın İBB Şehir Planlama Müdürlüğü’ne iadesine karar verdi.

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü: Hazırladığımız tüm belgeler, onay için Çevre ve Şehircilik Bakanlhığı’na iletilecek. Teklif edilen doküman ve taslaklarda  herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü, söz konusu iade kararının ardından şu açıklamayı yaptı: “Bundan sonraki süreçte, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katılımcılık ilkesi çerçevesinde Ada sakinleri, uzmanlar, sivil toplum ve kurumlar tarafından ortaklaşa üretilen, dünyadaki planlama gündemi ve koruma yaklaşımları dikkate alınarak Adalar’a özgü bir planlama ve yerel yönetim yaklaşımının geliştirildiği Adalar İlçesi Strateji Belgesi ve 1/5000 Ölçekli KANİP güncel mevzuata uygun olarak hazırlanarak onaylanmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na iletilecektir.”

“Güncel mevzuat çerçevesinde;

– Planlama alanının Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmesine ilişkin plan paftasına ve plan raporuna eklenecek çizim ve metinler;

– Haziran 2021 sonrasında değişen sit sınırlarının (Sedefadası, Kaşıkadası) revizyonu;

– Kentsel Sit Alanları, Doğal ve Çakışan Sit Alanları ve Kıyı Alanları olmak üzere 3 parça halinde hazırlanan planın tek bir plan haline getirilerek yeniden çizilmesi gibi teknik çalışmalar yapılacak olup Haziran ayında Büyükşehir Belediye Meclisine iletilen plan kararlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.”

Kaynak: Adalı Dergisi, 5 Şubat 2022: https://adalidergisi.com/tum-sayilar/2022/subat-sayi-200/ibb-sehir-planlama-mudurlugu/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s