İBB satın aldığı atlara bakmalı, Heybeli ve Burgaz’a ahır yapmalı (başvuru dilekçeleri)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kamu adına satın aldığı atları ücretsiz olarak “sahiplendirme” kararının ardından ilk 20 atı 5 Haziran 2020’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Yüksekokulu’nun Atçılık ve At Antrenörlüğü bölümüne göndermişti. Burayı biz de ziyaret ettik, atlara iyi bakıldığını biliyoruz. Adalar’dan at alan tüm kurum ve şahıslar İBB ile imzaladıkları protokol gereği atlara en az 1 yıl bakmak zorunda. Ama İstanbul Üniversitesi’nin Atçılık Bölümü atları alalı daha 7 ay olmuşken, binalarının güçlendirilmesi gerektiği için onları elden çıkarmak istiyor. Üstelik Atçılık Bölümü, ada atlarının gittiği en iyi yerlerden biri. Bu kurumda bile atlar bu durumdaysa, başka yerlerdeki atlar için endişe ediyoruz.

Toplam 860 at Türkiye’nin 17 iline gönderildi. İBB’nin ücretsiz olarak at verdiği pek çok kişi ve kurumun onları elden çıkardığını veya gerektiği gibi bakmadığını biliyoruz. Elbette bu, atlar için gayet tehlikeli bir durum.

İstanbul Üniversitesi Atçılık Bölümü’nde bulunan atlar, Ağustos 2020.

İBB’nin kamu adına satın aldığı ve Adalar’dan ayırdığı bu atların, İBB yetkililerinin belirttiği gibi 6 ayda bir denetlenmesini ve uygun durumda olmayan tüm atların Adalar’a geri getirilmesini istiyoruz.

Adalar sadece Büyükada değildir, bu atlar eskiden olduğu gibi şimdi de Heybeliada ve Burgazada’da da hayatın parçası olmalı. Ahır arazilerinin yasal kiracısı olan İBB burada yeniden, düzgün ahırlar yapmalı ve atlara kamu adına bakmalı. İBB’ye satılmamış olan çok az sayıda at için de burada yer olmalı.

Güncelleme: İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban, Hürriyet gazetesinde yayınlanan 25 Mart 2021 tarihli haberde Heybeliada ve Burgazada’da “Bütün izinler alındıktan sonra, Haybeliada ve Burgazada’da atlı zabıta için kullanılabilecek nitelikte ahır inşa etmeyi düşünüyoruz” dedi. Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, ahır bölgelerini ahır yapmak kaydıyla 1962 ve 1967’den itibaren kiralamış olan İBB’nin burada ahır yapmaya hakkı olduğunu daha önce belirtmişti. İBB ahır yaparak hem araziyi kiralama şartını yerine getirmiş ve onu elinde tutmuş, hem de atları ve adayı korumuş olacak. Bu ahırlarda elbette yalnız İBB’nin satın aldığı atlara değil, yıllardır o adada yaşayan diğer atlara da yer olmalı.

İBB’ye dilekçe

İBB’den tüm bunları talep etmeye hakkımız var. Aşağıdaki dilekçe ile başvurularımızı yapıyoruz. Konuyu önemseyen herkes, dilekçeyi kendi adına düzenleyerek CİMER üzerinden İBB’ye iletebilir. Bir başka yöntem olarak, dilekçe çıktısını şu adrese iadeli taahhütlü posta ile gönderebilirsiniz: TC İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Kemal Paşa, 15 Temmuz Şehitleri Cd No:5 D:5, 34134 Fatih/İstanbul

Dilekçe örneğini buradan alabilirsiniz:

  • CİMER ÜZERİNDEN GÖNDERMEK İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ:

  • İADELİ TAAHHÜTLÜ POSTA İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ:

Dilekçelere ulaşamıyorsanız adalarinatlari@gmail.com adresine mail atarak isteyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s